Home Poland Przekop Mierzei Wiślanej – opinia Rafała Trzaskowskiego

Przekop Mierzei Wiślanej – opinia Rafała Trzaskowskiego

20
0


Przekop Mierzei Wiślanej należy odłożyć o dwa, trzy lata, a pieniądze na tę inwestycję przekazać m.in. na służbę zdrowia – ocenił we wtorek kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski. Dodał, że dla polskiej gospodarki lepsze od przekopu są inwestycje infrastrukturalne.

Kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Polski i prezydent Warszawy był pytany w Radiu Zet, czy sprzeciwia się przekopowi Mierzei Wiślanej.

“Rozmawiając z ludźmi, wiem, co jest dla ludzi najważniejsze i dlatego mówię: opóźnijmy tę inwestycję o dwa czy trzy lata, jak się już skończy COVID-19 na 100 proc., i przekażmy te pieniądze na specjalną “poduszkę finansową” dla tych wszystkich, którzy mogą utracić pracę; przekażmy te pieniądze na premie dla pielęgniarek, lekarzy, bo tych pieniędzy nie ma, przekażmy te pieniądze na szpitale” – odpowiedział Trzaskowski.

Podkreślił też, że PiS nie realizuje tej inwestycji, natomiast służy ona wyłącznie temu, by – jak mówił – “dawać olbrzymie pieniądze swoim koleżankom i kolegom z partii“. “Dzisiaj płaci się setki tysięcy złotych ludziom za to, że pilnują pustego pola czy plaży, na której leżą dwie beczki, dlatego że te inwestycje nie postępują” – przekonywał.

Rafał Trzaskowski nie jest przeciwnikiem przekopu

Trzaskowski zaznaczył, że nie jest przeciwnikiem przekopowi Mierzei Wiślanej, ale należy odłożyć go w czasie. “A później, jak wyjdziemy z kryzysu gospodarczego, jeżeli PiS będzie dalej rządził i uważał, że to jest największa priorytetowa inwestycja, to będzie mógł ją realizować” – dodał.

Pytany o to, czy przekop Mierzei Wiślanej nie będzie jednak korzystny dla rozwoju gospodarczego, Trzaskowski odpowiedział, że lepsze są inwestycje infrastrukturalne, także te samorządowe, które tworzą o wiele więcej miejsc pracy.

“Przekop Mierzei Wiślanej, gdzie wycina się setki, tysiące drzew, to nie jest taka inwestycja, która napędza gospodarkę” – ocenił.

W ramach przekopu powstaje sztuczna wyspa

Pod koniec maja – w ramach budowy przekopu na Mierzei Wiślanej – rozpoczęła się budowa sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym. To część dużej inwestycji, jaką jest budowa kanału żeglugowego łączącego Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską.

Całkowita długość nowej drogi wodnej wyniesie 22,8 km; ma mieć głębokość 5 m. Docelowo kanał ma umożliwić wpływanie do portu w Elblągu jednostek o długości do 100 metrów oraz do 20 metrów szerokości. Budowa kanału na Mierzei Wiślanej ma zakończyć się w 2022 r.

WARTO WIEDZIEĆ:Source link

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here